Pazar, Temmuz 14

“Sanal Ortak Pazar” Avrupa’ya ne getirecek?

Teknoloji… Bazıları bundan korkuyor ama bazıları bunu bir fırsat olarak görüyor. Ancak ne olursa olsun teknoloji artık dünyanın kabul ettiği bir gerçek… Peki ya Avrupa sanal ortak pazarı?

Gerçek Ekonomi bu hafta İngiltere’deki Tech City’de…. Burası dünyanın üçüncü büyük teknoloji merkezi… Burayı oluşturmanın amacı hem tüketiciler hem de iş adamları için ortak bir sanal pazar oluşturmak.

Program sırasında Avrupa ortak sanal pazarının oluşturulmasından sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı hakkında konuşacağız. Merak ediyorum: İş insanlarının ve tüketicilerin karşılaştığı sorunların çözümü için neler yapılabilir? Daha sonra Estonya’ya gideceğiz ve dördüncü sanayi devriminde yeni iş fırsatları için kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi öğreneceğiz.

Avrupa’nın en önemli dinamiklerinden biri de insanların ve malların kıta içinde serbest dolaşımı… Ancak internet dünyası o kadar da mükemmel değil… Avrupa’da online alışveriş Amerika Birleşik Devletleri’ne göre daha sorunlu. . Sanal tek pazar, Avrupa ekonomisinin büyümesine 415 milyar Avro katkıda bulunabilir ve yüz binlerce yeni iş fırsatı yaratabilir.

Milyonlarca insan Fred gibi internetten alışveriş yapıyor. Mary’nin şirketi sanal dünyada da bazı ürünler satıyor.

Bu alışverişin gerçekleşmesi için sanal ortak pazarın engelleri kaldırması, tüketicilerin internette özgürce hareket etmesine ve ürünlere, mallara ve paraya kolayca erişmelerine olanak sağlaması gerekiyor.

Mary ve Fred’in birbirlerine güvenebilmeleri için aralarında bir sözleşme ve tüketiciyi koruma kanunu olması gerekir.

Dolayısıyla her iki taraf da piyasada rekabete açık olacak ve hem Avrupa’da hem de dışarıda bilgilerinin güvenliğine güven duyacak.

Sanal ortak pazar sayesinde Fred indirimli alışverişler yapacak. Engeller kaldırıldığında Fred’in satın aldığı film ve müzik aboneliği Avrupa’ya taşınacak.

Mary, yasaları basitleştirerek nakliye masraflarını azaltacak. Malların nakliyesi ve telif ücreti alınması çok daha kolay hale gelecektir. Ayrıca ülkeler arasında ödenen vergiler de ortadan kalkacak.

Kısacası ortak bir sanal pazarla Fred gibi insanlar için alışveriş çok daha basit ve ucuz olacak.

Artık telefonu kullanıp alışveriş yapabilirim. Avrupa’daysam, internetten satın aldığım bazı ürünler burada satılmıyor veya tüketici olarak kendimi güvende hissetmiyorum. Ancak ortak bir sanal pazar kurulursa tüketici güvenlik önlemleri artacak ve farklı sitelerden alışveriş yapabilecekler. Ayrıca satış sözleşmeleri ve KDV gibi vergiler 28 ülkede aynı olacak. Bu da firmaların satışlarını artıracak.
Şimdi soruyu daha yakından inceleyelim.

İster internet üzerinden yıllardır ister yeni açılan sitelerde satış yapan bu e-ticaret firmaları son yıllarda büyük ilerleme kaydetti.
Ancak Avrupa’da bu ekonomik sektörün daha da gelişmesi için vergi mevzuatında bazı desteklere ve değişikliklere ihtiyaç vardır.

”Şu anda Avrupa’da her 10 tüketiciden 4’ü kendi ülkesinden alışveriş yapıyor. Sadece %15’i diğer ülkeleri tercih ediyor.
Bu nedenle sınır ötesi tüketicilere yeşil ışık yakılması gerekiyor. Bu rakamın neden bu kadar düşük olduğunu araştırdık.”

Eksiklik #MercatoUnicoDigitale Avrupa Komisyonu, bunun KOBİ’lere maliyetinin 9 bin Euro civarında olduğunu söylüyor. Girişimci bana bir sonrakinde nedenini anlatıyor #GerçekEkonomi#Euronewsfotoğraf.twitter.com/4LMh4P9suy

– Guillaume Desjardins (@GuilDesjardins) 3 Şubat 2016

Bu Fransız şirketi, Avrupa pazarına doğru bir adım atmak için yerel düzenlemelerde küçük değişiklikler yaptı.

Captain Train’in CEO’su Jean Daniel Guyot: ”Bu çok büyük bir sorundu. Çünkü her altı ayda bir ülkenin kanunlarında iş kanunu, iş kanunu, sanal düzenlemeler gibi bazı konularda değişiklikler yapılıyordu. Buna dikkat etmek gerekiyordu. Kuralların herkes için aynı olduğu daha basit bir ortak yasaya ihtiyacımız var. Çünkü katma değer sağlamak ve iş akışını iyileştirmek için harcayacağımız zaman bu kuralları öğrenmekle geçiyor.”

Avrupa Komisyonu bu durumun KOBİ’ye maliyetinin 9 bin euro olacağını hesapladı. Bu nedenle ortak sanal pazar oluşturma çalışmaları başladı. Çünkü bu yasalar sadece e-ticaret firmalarını değil alışveriş yapan tüketicileri de zorluyor.

UFC’nin başkanı Nicolas Godfroy: ”Profesyonellerin çözmesi gereken ilk sorun güven sorunudur. Bu şekilde daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Mevcut yeni sistemde tüketiciler sanal mağazaya giderek online olarak soru sorabiliyor. “Karşılaştığınız kişinin müşterinin sorununu çözebilmesi ve kibar olması çok önemli… Eğer bu şekilde güven tesis ederseniz tüketiciler ülkelerini terk edip başka sitelerden alışveriş yapacaklardır.”

Jean Daniel ve müvekkillerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla Avrupa Komisyonu’nun çözüm planı yürürlüğe girdi.

Bu plan, altyapıyı geliştirmeyi, müşterilerin hizmet ve mal satın almasını kolaylaştırmayı, vergi ve yasal sorunları çözmeyi, coğrafi ve telif hakkı engellerini kaldırmayı amaçlıyor.

Bazı sektörler işlerini kaybedecek ancak ilerleme yok ettiğinden daha fazla iş yaratıyor Ansip_EU #DSM #gerçek ekonomi euronewsfotoğraf.twitter.com/p9ZZIBo4kA

— Maithreyi (@maithreyi_s) 3 Şubat 2016

Avrupa’da sanal ticaret pazarı büyürken tüketicilerin bu konuda karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak istiyoruz. Bu nedenle Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’na gittik ve sanal ortak pazardan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyonu Üyesi Andrus Ansip ile görüştük.

euronews: ”Öncelikle 2016 yılında bu konuda öncelikli olarak neler yapılmalı?”

Andrus Ansip, Sanal Ortak Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyonu Üyesi: ”Sanal Ortak Pazar planını geçtiğimiz Mayıs ayında hayata geçirdik ve tüm gücümüzle çalıştığımızı söyleyebilirim. “Sanal içeriklerin Avrupa Birliği sınırları içerisinde taşınabilmesi için yasa tasarısı hazırladık.”

”İkinci olarak sanal sözleşmeler üzerinde çalıştık. Şu anda çevrimiçi alışverişe ilişkin 56 farklı yasanın olduğunu fark ettik. Bunun yerine sadece iki farklı kanunun olduğunu hayal edelim. Bu yasaları bir an önce geçirmemiz gerekiyor. Bu yılın ilk yarısında siyasi uzlaşmaya varmamız gerekiyor. Bu şekilde dolaşımdaki mal ve hizmetlerin maliyetleri ortadan kalkacak.”

euronews: ”İş dünyasının ortak kaygısı kârlarının ve cirolarının zarar görmesi…”

Andrus Ansip: ”Bu çikolatayı artık alabilirsiniz ama bu tatlılar Belçika’da yasak. Bu insanların deli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sanal dünyanın temel iş akışı budur. Hiçbir ulusal ayrımcılığı kabul etmiyoruz ve 21. yüzyılda kredi kartı sorunları istemiyoruz. Bu yıl farklı bir ipucu sunacağız. Amaç vatandaşlara sınır ötesi sanal erişimi daha da geliştirmek olacak…”

euronews: “28 ülkede bu nasıl uygulanabilir?”

Andrus Ansip: ”Bu yapılabilir. Kıta içerisinde sanal ticaret ve sözleşme kanunları konusunda fikir birliğine varacağımızı umuyorum. Yeni KDV kanunu ile iş dünyasında alışveriş kolaylaşacak. Ancak farklı KDV oranlarının uzun süre devam edeceği görülüyor.”

Sohbetimize tekrar devam edeceğiz. Ancak ortak sanal pazarın getirdiği bir sorun daha var. Avrupa nüfusunun yarısı gerekli internet donanımına sahip değil. Ancak gelecekteki işlerin %90’ının bu bilgiye ihtiyacı olacak. Şimdi gelin Estonya’ya gidelim ve sanal dünyanın gerektirdiği bu nitelikleri inceleyelim.

Estonya sanal kamu hizmetlerinde önde gelen ülkelerden biridir. 1990’lı yıllarda kaydedilen ilerlemeler sayesinde bu alanda yaklaşık 17 bin yeni iş olanağı yaratılmıştır. Bu rakamın 2020 yılına kadar ikiye katlanması bekleniyor. Estonya’daki bu gelişmeyi en iyi şekilde elektronik kimlik kartları simgeliyor. Sanal imza sayesinde vatandaşlar vergi ödeyebiliyor, sözleşme imzalayabiliyor ve hatta oy kullanabiliyor.

“Tüm Avrupa Birliği ile karşılaştırıldığında Estonya küçük bir pazar. “Sınırlamalarına rağmen, Etonia’nın sanal dünyaya atılımı Avrupa için çok önemli bir örnek teşkil ediyor.”

NHS, geleneksel uygulamaların bile sanallaştırılabileceğini gösteriyor. Tüm tıbbi kayıtlar ve ilaç reçeteleri elektroniktir. Bu sayede tüm hastaların tıbbi geçmişi bu elektronik kimlik kartında görüntülenebilmektedir.

Erast Henri Noor, Genel Cerrahi, Kuzey Estonta Sağlık Merkezi: “Hastanın tüm tahlillerini, tomografi sonuçlarını, geçirdiği tüm cerrahi müdahaleleri takip edebiliyoruz. Kısacası her şey… Belki bazı doktorlar bu yöntemi kullanmayacak ama yeni nesil doktorlar bu sistemi mutlaka kullanacak.”

Gelişmiş bir elektronik kamu hizmeti altyapısına sahip olmak büyük kolaylık sağlar. İnternet becerileri Estonya kamu hizmetlerinde ve özel sektörde daha da önemli hale geldi.

Kuzey Estonta Sağlık Merkezi BT yöneticisi Marko Kilk: ”Bu, doktorların hasta bilgilerini kaydetme sürecini ortadan kaldırıyor. Bu prosedürleri artık hemşireler takip ediyor. “Hemşirelerin iş yükünü artık kademeli olarak diğer sağlık çalışanlarına aktarıyoruz.”

Estonyalı uzmanlar internet teknolojileri konusunda daha birçok programa ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Ole Kaasas adlı girişim, üç yılda 40 bine yakın kişiye eğitim verdi. Ancak Estonya’nın bu alanda çok daha nitelikli işgücüne ihtiyacı var.

Ain Aaviksoo, Estonya Sağlık Bakanlığı E-Hizmet Departmanı Başkanı: ”Ortak sanal pazarın yeni iş fırsatları yaratacağı kesin. Bazı iş alanlarını daha fazla işçinin çalıştığı yerlere taşıyacak. Mesela hastanelerde sağlık… Avrupa dışına satabileceğimiz yeni ürünler geliştiren firmalarda ve diğer alanlarda da yeni iş fırsatları sağlayacak.”

Estonya’nın çevrimiçi ekonomisi, elektronik bilgi paylaşımında Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Sanal ticaret ve kimlik için sanal ortak pazar önemli bir gelişme olacaktır.

euronews: ”Andrus Ansip hâlâ bizimle…”

”Sanal ortak pazar e-ticaret firmaları için önemli. Peki bu yeni sistemi geleneksel şirketlere uygulayabilir miyiz? Çünkü bazıları işlerini kaybetme endişesi taşıyor.”

Andrus Ansip: ”Evet üzgünüm ama bazı sektörlerde insanlar işini kaybedecek. Mesela akıllı telefon uygulama pazarı… 2014 yılında Avrupa Birliği’nde bu sektörde sadece 1,8 milyon iş vardı. 2018 yılında bu rakam 4,8 milyona çıkacak. “Bu gelişme yok ettiğinden daha fazla iş yaratıyor.”

euronews: ”Dolayısıyla uluslararası yatırımcıların Avrupa’da iş yapması daha mı zorlaşacak?”

Andrus Ansip: ”Yabancılar için farklı kurallarımız yok. Ancak bu soruları da kendimize sormamız gerekiyor. İsveç’te kurulan Spotify neden daha da büyümek için Avrupa’dan Amerika’ya taşındı? “Avrupa’da akıllı beyinleri korumak için Avrupa Birliği’nde sanal bir ortak pazar yaratmalıyız.”

Avrupa Ortak Sanal Pazarı hakkında daha fazla bilgi için: https://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market_it

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş