Pazar, Temmuz 14

AB’deki yapısal reformlar ekonomiye neler kazandırdı?

Ekonomide sıklıkla kullandığımız yapısal reform terimi tam olarak ne anlama geliyor? Hayatımızı ve bütçemizi nasıl etkiliyor? Daha da önemlisi bu reformlar işe yarıyor mu? Bu hafta Gerçek Ekonomi Avrupa

Bu hafta reel ekonomi yapısal reformlarla ilgili. Bu kelimeler tam olarak ne anlama geliyor ve bütçemizi nasıl etkiliyor? Daha da önemlisi bu reformlar işe yarıyor mu?

Bütün bu soruları Avrupa Komisyonu’nun yapısal reformlardan sorumlu üyesi Pierre Moscovici’ye soracağız. Daha sonra diğer ülkelere örnek olan ve toparlanan İrlanda ekonomisinden bahsedeceğiz ve son olarak Almanya’da uygulanan reformların zamanlamasına göz atacağız. Hareketsiz kalmak mı, yoksa zamanla değişmek mi?

Öncelikle yapısal reformların ekonominin istikrarını ve büyüme hızını nasıl etkilediğini inceliyoruz.

Yapısal reformlar ekonomiyi daha esnek ve krizlere karşı daha istikrarlı hale getirir.

Bu da piyasadaki rekabeti artıran bir faktör.

Piyasadaki ürün çeşitliliğinin artması fiyatların düşmesine neden oluyor.

Bu şekilde uzun vadede şirketler üretimi artırmak ve ücretleri artırmak için daha fazla kişiyi işe alır.

Örneğin, kağıt üzerinde işgücü piyasası reformları kısa vadede işsizlik yardımı harcamalarını azaltmakta ve aynı zamanda ücretleri düşürmektedir.

Ancak uzun vadede işsizlik azalıyor ve şirketler daha esnek hale gelerek daha fazla istihdam sağlıyor.

Bütün bu unsurları bir araya topladığımızda ekonominin güçlendiğini görüyoruz.

İşçiler daha çok çalışıyor ve ücretleri az da olsa düşüyor.

Fiyatlar düştükçe aileler daha fazla tüketiyor.

Firmalar daha sonra sattıkları ürünlerin fiyatlarını artırıyor.

Kısacası ekonomide şöyle bir değişim yaşanıyor: Şirketler daha fazla mal satıyor, işçi alma oranı artıyor, ücretler artıyor. Genel olarak ekonomik durum iyileşiyor.

İrlandalılar şanslıydı! Hükümetin birkaç yıl önce benimsediği kemer sıkma politikasının ardından İrlanda’nın milli geliri arttı. Bütçe açığı ve işsizlik de düştü. Şu anda Avro Bölgesi ortalamasının altında. Görünen o ki kamu borcu da ödenecek.

Martha’nın #mini iş diğer 200.000 Alman gibi gerçek bir sözleşmeye dönüştürüldü #işçiler“Muhteşemdi” diyor. fotoğraf.twitter.com/LXv77nA2vK

– Guillaume Desjardins (@GuilDesjardins) 17 Şubat 2016

Anne Glemarec şimdi İrlanda ekonomisinin başarısının sırrını açıklıyor.

Keogh ailesi nesillerdir kuzey Dublin’de patates yetiştiriyor. Siparişler 2011’de azaldı. Tom ve kardeşlerinin aklına harika bir fikir geldi. Mevcut malzemelerden cips ürettiler.

Tom Keogh, Keogh Jeep fabrika müdürü: ”İrlanda’daki kriz sırasında cips yapmaya başladık. Şimdi bu işe başlayalı sadece dört yıl oldu ve 27 kişiyi daha işe aldık. 2016 yılında 12 işçi daha almayı planlıyoruz. “Üretimimizin yüzde 15’ini 14 farklı ülkeye ihraç ediyoruz.”

2008 krizinde pek çok özel şirket işçi çıkardı. Tarım ve gıda sektörü dışarıda kaldı. Memurlar da işten çıkarıldı veya maaşları düşürüldü. Aynı zamanda ödenmesi gereken vergiler de artırıldı.

Şubat 2012’de işsizlik oranı %15,1’e çıkınca Dublin hükümeti ekonomiye müdahale etti.

Amaç, şirketlerin ihtiyaç duyduğu vasıflı elemanları yetiştirmek, yabancı yatırımcıları teşvik etmek ve ihracata yönelik girişimleri desteklemekti. Tıpkı Tom’un şirketi gibi…
Initiative Ireland, devlet kurumları tarafından desteklenen 60 şirketten biri…

Enterprise Ireland İş Geliştirme Müdürü Kevin Sherry: ”İrlanda pazarı küçük olduğu için şirketler de doğal olarak küçük. Firmalar kuruldukları ilk günden itibaren ihracata yönelik projeler planlamaktadır. “Bu şirketlere finansal destek sağladık, operasyonlarında yardımcı olduk ve uluslararası alanda büyümelerini sağladık.”

2012’den bu yana 136 bin yeni iş olanağı yaratıldı. Bu şirketlere yüzde 12,5 ile 25 arasında vergi avantajı sağlandı.

Ekonomi uzmanı Aidan Regan’a göre bu ekonomi politikası İrlanda’da 30 yıldır uygulanıyor.

Yapısal reformların İrlanda’nın ekonomik toparlanmasına etkisinin ne olduğunu sorduğumuzda cevabı çok netti.

Aidan Regan, Dublin Üniversitesi, ekonomi bölümü: ”HAYIR. Yabancı yatırım İrlanda ekonomisinin toparlanmasını sağladı. Özellikle ihracat malları ve Amerikan çokuluslu şirketleri… Aslında bu görev devlete düşüyor… Girişimcilere ve sanayi politikasına destek çok önemli. Ayrıca esnek işgücü piyasası ve rekabetçi vergi sistemi de bu gelişmeyi desteklemektedir. “Hükümet bu yapısal reformları sağlık sektöründe uygulamaya çalıştı ancak başarılı olamadı.”

Asgari ücret #Almanya işleri yok etmedi. Aslında yardımcı oldu #mini iş gerçek sözleşmeler alın. #YapısalReformlarphoto.twitter.com/IiLuW7OLiq

– Guillaume Desjardins (@GuilDesjardins) 17 Şubat 2016

Bugün birçok İrlandalı, hükümetin neden bu bankacılık reformlarını uygulamaya koymadığını ve kemer sıkma politikalarına son vermediğini merak ediyor.

Şu anki konuğumuz Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici.

euronews: ”İrlanda’nın ekonomik gelişimi hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Bu gelişmede yapısal reformların rolü neydi? “Ülke ekonomisi daha da esnek hale geldi.”

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici: ”İkisinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Krizden önce bile İrlanda açık bir ekonomiye sahipti. Esnek bir işgücü piyasasına sahip, birkaç sektörde uzmanlaşmış küçük bir ekonomidir. Ayrıca kriz nedeniyle bazı vergi reformları yapılmış ve ülke bu vergi programını uygulamaya koymuştur. İrlanda’yı kriz programının dışında tutamayız. Ayrıca işgücü ve üretim piyasalarında bazı yeni politikalar uygulamaya konmuştur. Özetle esneklik ve yapısal reformların birlikte çalıştığını söyleyebiliriz.”

euronews: “Reform sürecinde ekonomi yavaşladığında ülkelerin bir şeyler yapmasını nasıl sağlarsınız?”

Pietro Moscovici: ”Bunun için geçmişte çok mücadele verdik ve hâlâ da mücadele ediyoruz. Avro bölgesi için ortak vergi sisteminin tarafsız olması, mülteci krizi sırasında daha olumlu bir gelişme…”

”Ama aynı zamanda gelecekteki kamu harcamaları ve girişimleri için de yeni reformlar yapmamız gerekiyor. “Bu konu her zaman aklımdadır ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

euronews: “Kemer sıkma politikaları ve sert mali yaptırımlar gibi yapısal reformlara ilişkin kamuoyu algısı nedir?”

Pietro Moscovici: ”Mali borçların yeniden yapılandırılması sürecinin ekonomik büyümeyi yavaşlattığını kabul etmek gerekir. Ancak süreç artık farklı ilerliyor. Reformlardan korkmaya gerek yok. Reformlar eşitsizliğe yol açmadı. Tam tersine… Yatırımlar, yeni girişimler süreçle alakalı bir şey. İşgücü piyasası reformları da esnek yapıyı iyileştirmiştir. “Ayrıca insanların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağladı.”

Vatandaşları açısından büyük bir değişimle karşı karşıya olan bir ülkeye gidiyoruz. Almanya’nın yaşlanan bir nüfusu var. Geçtiğimiz yıl ve 2003 yılı başında bu konuda işgücü piyasasında bazı reformlar yapıldı. Ancak bu süre zarfında ülkeye göçmen ve mülteci akın etti. Şu anda daha büyük bir sorunla karşı karşıyalar. Bu konuyu daha detaylı araştırdık. Reformlar devam edecek mi?

Almanya geçen yıl Avrupa’da akıntıya karşı yüzdü. Diğer ülkeler kemerlerini sıkarken, Almanya ülke genelinde yeni bir asgari ücret belirledi.

Bu, Marta gibi işçilerin hayatlarını değiştirdi.

Marta, Barmen: ”Üç yıldır bu küçük işleri yapıyorum. Şu anda saat ücretindeki artıştan çok memnunum. Bu gerçekten havalı!”

Almanya’daki pazar son 10 yılda önemli ölçüde değişti. 2003 reformu şöyle diyordu: “Almanlar, hadi işimize geri dönelim”. Ve böylece oldu. İşsizlik oranı yarı yarıya azaldı.

Artık başkalarının durumunu iyileştirmek gerekiyor: işsiz gençlerin, kadınların ve göçmenlerin…

Dr. Dierk Hirschel, ekonomi uzmanı: ”Schröder reformları 13 yıl önce işgücü piyasasını yok etti. Her önemli meslek birkaç parçaya bölünerek yarı zamanlı işlere dönüştürüldü. Bu nedenle işgücü piyasasındaki değişim çok önemliydi.”

Küçük yarı zamanlı işler için sigorta maliyeti yoktur. Dolayısıyla işveren açısından daha ucuz ve daha esnektir. Ayrıca fazla mesai kavramına herhangi bir kısıtlama getirmemektedir.

Almanya’da mühendislik, bilgi teknolojisi ve sağlık gibi beceri gerektiren işlerde çalışan yarım milyon işçi açığı var. Şimdi asıl zorluk vasıflı işgücünü yeniden eğitmek ve onu Almanya’da tutmak olacak…

Almanya’nın yakında nüfus planlaması konusunda büyük sorunları olacak. Ülke yaşlanıyor. Bu, iş piyasasını önemli ölçüde değiştirecektir.

David Pothier, Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü: ”Alman ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalıdır. Ancak olumlu bir gelişme olarak yılın son çeyreğinde iç piyasadan yoğun talep geldi. Bu bir değişimin işaretidir ve bunun böyle devam etmesini umuyoruz.”

Bu değişim devam ettiği sürece ekonomiyi ve vatandaşları yeni bir mücadele bekliyor. Yaşlanan nüfus, göç sorunu ve iç pazarın canlanması gibi…

Marta gibi insanların artık uyum sağlaması gerekiyor.

euronews: ”Almanya ciddi mali sıkıntılarla karşı karşıya… Şimdi ne yapsınlar?”

Pietro Moscovici: ”Almanya’nın bir fazlası var. Bu oran şu anda yüzde 9. Bunun büyük bir dengesizlik yaratacağını düşünüyorum. Yatırımların bir an önce yapılması gerekiyor. “O zaman mülteci krizinin de ele alınması gerekecek… Bence mülteci krizi mali açıdan bir fırsat olabilir.”

euronews: “Ülkeye gelen mültecilerin kalifiye personeli yok mu?”

Pietro Moscovici: “Evet, vasıflı bir iş gücü geliyor, ancak tam olarak istediğimiz standartlarda değil. Ayrıca Almanya’nın yeni işçilere ihtiyacı var. Bu nedenle eyalet yasaları, dil öğrenimi ve iş eğitimi konusunda bir şeyler yapılması gerekiyor. Bunun için milyarlarca euro harcamak gerekiyor. Peki bu finansman nereden gelecek? Önce yerli kaynaklardan… Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, mülteci krizini petrol fiyatlarını artırarak finanse etmemiz gerektiğini söyledi. “Bunun çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum… Bu konuların tartışılması gerekiyor.”

euronews: “Peki genel olarak Avrupa’dan bahsedecek olursak ekonomik büyüme için ne yapabiliriz?”

Pietro Moscovici: ”Riskler çoktur. Çin’de neler olduğuna bakın. Ayrıca petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisi büyük. Para sıkıntısı yaşamıyoruz ama enflasyonun şu anda çok düşük olması ileride sorun yaratabilir. Bana göre mülteciler mali açıdan bir tehdit oluşturmuyor…”

”Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümenin o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Rakamlara baktığımızda İtalya artık resesyondan çıktı. İspanya ortalama büyüme oranını aştı. Kamu maliyesi gibi başka konulara da odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü reformlar yapılırken büyüme hızının da desteklenmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş