ABD ilk defa bir doğum kontrol hapının reçetesiz satışına onay verdi

0

Hormon bazlı doğum kontrol hapları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’lardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır ve şimdiye kadar hepsi sadece reçeteyle alınmaktaydı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ülkede ilk kez reçetesiz satılan bir doğum kontrol hapına onay verdi.

Yönetimden yapılan açıklamada, Opill adlı ilaca verilen yetkilendirme ile artık her yaştan kadının doğum kontrol hapına daha kolay erişebileceği belirtildi. İlk olarak 1973 yılında FDA tarafından onaylanan Opill, hamileliği önlemede etkili ve güvenli bir hap olarak biliniyordu.

İlacın İrlandalı üreticisi Perrigo, satışların önümüzdeki yılın başlarında başlayabileceğini açıkladı.

Hormon bazlı doğum kontrol hapları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’lardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır ve şimdiye kadar hepsi sadece reçeteyle alınmaktaydı.

Doğum kontrol hapları Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’daki çoğu ülkede reçetesiz satılmaktadır.

Doktorlar, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol haplarının daha güvenli olduğunu çünkü östrojen içeren haplardan daha az yan etkiye sahip olduklarını söylüyorlar.

Opill’in en yaygın yan etkileri düzensiz kanama, baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesidir.

FDA İlaç Değerlendirme Merkezi direktörü Dr. Patrizia Cavazzoni, “Doğru kullanıldığında, günlük oral doğum kontrol hapı, şu anda mevcut olan diğer reçetesiz doğum kontrol haplarından daha güvenli ve daha etkili kabul ediliyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku