Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Atatürk, ölümünün 85. yılında nasıl anılıyor?

0

Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ü anma töreni düzenlendi; Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar Atatürk’ün mozolesini ziyaret ederek dua etti ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

REKLAM

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85’inci yıl dönümü, Türkiye genelinde törenlerle anıldı.

Törenlerin ana merkezi Anıtkabir’di.

10 Kasım münasebetiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında devlet yetkililerinin katıldığı törenin ardından Anıtkabir ziyarete açıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar Atatürk’ün mozolesini ziyaret ederek dua etti ve saygı duruşunda bulundu.

Atatürk’ün 10. yıl konuşmasının Anıtkabir konuşmacıları tarafından ses kaydı da paylaşıldı.

Dolmabahçe’nin 71 numaralı odasındaki anıt

İstanbul’da Atatürk, hayatını kaybettiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı.

Sarayın Harem bölümündeki 71 numaralı odada gerçekleştirilen anma töreni, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri ve TSK adına Cumhurbaşkanlığı tacının takdimi ve Atatürk’ün vefat ettiği yatağa çiçek buketleri bırakılmasıyla başladı. belediye İstanbul Metrosu.

Saat 9.05’te Atatürk’ün vefatı üzerine sirenler çalındı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Sabah saat 7.00’de açılan Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar Beşiktaş’tan Dolmabahçe’ye yürüdü.

Atatürk’ün odasını ziyaret etmek isteyen 7’den 70’e her yaştan vatandaş, saray önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ulu Önder Atatürk’ün sabahın erken saatlerinden itibaren ziyaret edilen odası, vefatı dolayısıyla saat 09.05’te düzenlenen törenin ardından yeniden ziyaret edilmeye başlandı.

Odayı ziyaret eden vatandaşlar, Atatürk’ün yatağının etrafına, üzerinde Türk bayrağı bulunan kırmızı beyaz karanfiller bıraktı.

Maltepe sahilinde “Atatürk’e saygı zinciri”

Maltepe Küçükyalı Plajı’nda düzenlenen “Ata’ya Saygı Zinciri”nde çok sayıda kişi saat 09.05’te Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle el ele tutuşarak saygı duruşunda bulundu.

Derin Dalışa Saygı Derneği dalgıçları da “Atatürk’e saygı dalışı” gerçekleştirdi. Dalgıçlar, saat 09.05’te Atatürk’ün gözlerini gösteren poster ve elinde Türk bayrağıyla yüzeye çıkarak Atatürk’ü andı.

Kadıköy’de bulunan Fenerbahce Orduevi ile Bostancı Plajı arasında kilometrelerce tampon zincir oluşturuldu.

Saat 9.05’te katılımcılar saygı duruşunda bulundular ve siren sesleri eşliğinde İstiklal Marşı’nı söylediler.

Kadıköy’de 2013 yılından bu yana düzenlenen “Atatürk’e Saygı Zinciri”ne deniz tekneleri, kanolar ve yelkenli tekneler de katıldı. Tekneler sirenlerini çalarken dalgıçlar da denize Atatürk posterleri ve Türk bayrakları astı.

Türkiye’nin tüm il ve ilçe merkezlerinde Atatürk’ü anma törenleri düzenlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku