Pazar, Temmuz 14

Çocuklarda bu yürüyüş şekline dikkat

genişletmek

Parmak ucunda yürüme, küçük çocuklarda ve 2 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülebilen bir durumdur. Altta yatan bir hastalık yoksa çocuklarda 2 yaşından sonra bu durumun düzelmesini bekleriz.

Parmak ucunda yürümek oldukça yaygındır. Beş buçuk yaşında, normal gelişim gösteren çocukların %2’si hâlâ parmak ucunda yürüyebiliyor. Bu yaşta gelişim bozukluğu veya gecikmesi olan çocukların %41’i de parmak ucunda yürüyor.

Parmak ucunda yürümenin en yaygın nedenleri nelerdir?

Kısa Aşil tendonu: Topuk ve baldır kaslarını birbirine bağlayan Aşil tendonunun kısalığı parmak ucunda yürümenin nedenlerinden biri olabilir.

Serebral palsi: Doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında olgunlaşmamış beyinde meydana gelen hasardan sonra ortaya çıkan bu hastalıkta parmak ucunda yürümek yaygın bir durumdur.

Kas hastalıkları: Kas liflerinin olağandışı şekilde hasar görmeye eğilimli olduğu ve zamanla zayıfladığı bu hastalık grubunda bazen ayak parmak ucunda yürüme meydana gelebilir. Çocuğun parmak ucuna basmaya başlamadan önce normal yürümesi durumunda bu teşhis daha muhtemel olabilir.

Otizm: Parmak ucunda yürüme aynı zamanda çocuğun başkalarıyla iletişim kurma ve etkileşim kurma yeteneğini etkileyen otizm spektrum bozukluklarıyla da bağlantılıdır.

Parmak ucunda yürüme nasıl teşhis edilir?

Parmak ucunda yürüme tanısı genellikle hastanın yürüyüşünün gözlemlenmesi, fizik muayene ve gerekirse görüntüleme yöntemleriyle konulabilir.

Tedavisi nedir?

Aybars Kıvrak, “Bazı çocuklar zaman zaman ayak parmakları üzerinde yürüyebiliyor, bazen de topukları yere sağlam basarak yürüyebiliyor. Ayak bileği arkası sertleşmişse, çocuğun yaşına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. İlerlemiş veya devam eden vakalarda ise fizyoterapi uygulamaları, alçı veya ortotik botulinum toksini ile tedavi edilmesi mümkündür. Ayak parmak uçlarına basıldığında tedavinin gecikmemesi için en kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurulması tavsiye edilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: izmir su kesintisi - yemekteyiz - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş